Hikvision DS-2SE4C225MWG-E12F0| TandemVu 4-inch 2 MP Dual Lens 25X Colorful & IR Network Speed Dome
x
  • Captures a large area and great details at the same time
  • High quality imaging with 2 MP resolution
  • Excellent low-light performance with powered-by-DarkFighter technology and ColorVu technology
  • Secures an expansive area with 25× optical zoom and 16× digital zoom
  • Supports WDR, HLC, BLC, 3D DNR, defog, regional exposure, regional focus
  • Expansive night view with up to 100 m IR distance & 30 m white light
  • Supports 12V DC & PoE+
  • Focuses on human and vehicle targets classification based on deep learning
Specifications
      • Max. Resolution[Bullet channel] 1920 × 1080, [PTZ channel] 1920 × 1080
      • Min. Illumination
        [Bullet channel]: 0.0005 Lux @ (F1.0, AGC ON), 0 Lux with light;
      • Shutter Speed1 s to 1/30,000 s
      • Day & NightICR
      • Zoom[PTZ channel] 25 × optical, 16 × digital
      • Slow Shutteryes
      • Lens
      • Focal Length[Bullet channel]: 2.8 mm; [PTZ channel]: 4.8 to 120 mm, 25 × optical
      • FOV
        [PTZ channel]:
        Horizontal field of view: 54.8° to 2.8° (wide-tele),
        Vertical field of view: 31.4° to 1.5° (wide-tele),
        Diagonal field of view: 62.2° to 3.2° (wide-tele)
      • Focussemi-auto||manual||auto
      • Aperture[Bullet channel]: F1.0; [PTZ channel]: F1.6
      • Zoom Speed[PTZ channel]: approx. 3.6 s
      • Illuminator
      • Supplement Light Type[PTZ channel]: IR; [Bullet channel]: White Light
      • Supplement Light Range[PTZ channel]: up to 100 m; [Bullet channel]: up to 30 m
      • Smart Supplement LightYes
      • PTZ
      • Movement Range (Pan)360°
      • Movement Range (Tilt)-15° to 90° (auto flip)
      • Pan Speedpan speed: configurable from 0.1° to 80°/s; preset speed: 80°/s
      • Tilt Speedtilt speed: configurable from 0.1° to 80°/s, preset speed 80°/s
      • Proportional Panyes
      • Presets300
      • Preset Freezingyes
      • Patrol Scan8 patrols, up to 32 presets for each patrol
      • Pattern Scan4 pattern scans
      • 3D Positioningyes
      • PTZ Status Displayyes
      • Power-off Memoryyes
      • Video
      • Main Stream
        [Bullet channel]:
        50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720)
        60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720)
        [PTZ channel]:
      • Sub-Stream
        [Bullet channel]:
        50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288)
        60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240)
      • Third Stream
        50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288)
        60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240)
      • Video CompressionH.265||H.264||MJPEG
      • Video Bit Rate32 kbps to 16384 kbps
      • H.264 Typebaseline profile||main profile||high profile
      • H.265 Typemain profile
      • Scalable Video Coding (SVC)yes
      • Region of Interest (ROI)8 fixed regions for each stream
      • Audio
      • Audio CompressionG.711,G.722.1,G.726,MP2L2,PCM,AAC-LC
      • Audio Bit Rate32 to 192 Kbps (MP2L2),16 to 64Kbps (AAC-LC)
      • Audio Sampling Rate8 kHz,16 kHz,32 kHz,48 kHz
      • Environment Noise Filteringyes
      • Network
      • Simultaneous Live View20
      • APIOpen Network Video Interface (Profile S, Profile G, Profile T),ISAPI,SDK,ISUP
      • User/Host32
      • Network StorageNAS (NFS, SMB/ CIFS)|| ANR
      • ClientiVMS-4200||Hik-Connect
      • Web BrowserIE 10+, Chrome 57+, Firefox 52+, Safari 12+
      • Image
      • Image Parameters SwitchYes
      • Image Settingssharpness, saturation, brightness, contrast
      • Day/Night Switchday, night, auto, scheduled-switch
      • Wide Dynamic Range (WDR)120 dB
      • SNR≥ 52 dB
      • DefogDigital defog
      • Image StabilizationEIS
      • Image EnhancementBLC,HLC,3D DNR
      • Regional FocusYes
      • Regional ExposureYes
      • Interface
      • Ethernet InterfaceRJ45, self-adaptive 10M/100M Ethernet port
      • Audio1 audio input, 2.0 to 2.4Vp-p, 1k Ohm±10%, 1 audio output, line level, impedance: 600 Ω
      • Alarm1 alarm input, 1 alarm output
      • Resetyes
      • Event
      • Deep Learning Function
      • Face Capture[Bullet channel] no,[PTZ channel] yes
      • General
      • Power12VDC, PoE+
      • DimensionØ 166 mm × 375 mm (Ø 6.5″ × 14.7″)
      • WeightApprox. 2.4 kg (13.2 lb.)
      • MaterialADC12
      • Operating Condition-30℃ to 65℃ (-22°F to 149°F) ||humidity lower than 90%RH
      • General Functionmirror,password protection,watermark,IP address filter
      • DemistDemist by heating the glass
      • Power Consumption and CurrentMax. 24 W, including max. 2.6 W for heater and max. 11 W for supplement light
      • Approval
      • ProtectionIP66 Standard, 6000 V Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection