12VDC10A9CH-UPS |12VDC 10AMP 9CH Boxed CCTV Power Supply With Battery Backup
x
51,004.7747,446.30 for 2 item(s)
  • This is one of the best 12VDC CCTV power supply boxes on the market for security cameras.
  • The red light shorts indicator helps you to know which camera is not working.
  • Dependable and long lasting
Features
  • 12 Volt DC 10Amp switch mode power supply
  • 9 individually PTC auto-reset fuses protected outputs with LED
  • Backup battery: 12V 7AH
  • Charging Current: 350mA
  • Switch mode power supply (regulated voltage)
  • Integral surge protection
  • Individual LED power indication
  • Individual PTC resettable fuses
  • Internal On/off safety power switch with LED indicator
  • Beige metal housing
SKU: 12VDC10A9CH-UPS Categories: ,
Model
12VDC10A9CH-UPS
Power
120W
Metal Case Dimension
37.7×33.2×8.2cm
Net Weight
3.47kgs
Input
Input Voltage
110/220VAC
Input Voltage Frequency
50Hz-60Hz
Output
Output Voltage
12VDC±5%
Output Current
10A,9 channels for 9 sets load
Output Ripple Noise(Vp-p)
110mVp-p@25℃/
Rated input voltage & Rated output load
Reply Time of Starting up
≤3S  Input 100Vac, Rated output load
Fuse
Type /Rating
PTC  1.6A/60V
Protection
Over Current Protection
Over current point 10-11A
Short-circuit Protection
Charge
The power supply will automatically switch to storage battery if there is an outage.
Circumstances
Working Temperature
0℃-+50℃
Storage Temperature
-20℃-+80℃
RH
20%-90%
Heat Release
Natural heat dissipation
Connection
Input
Three-pin socket
Output
9 channels output
Dielectric Strength
Input to output
1500Vac/60S  leakage current≤1.5mA
Input to FG
1500Vac/60S  leakage current≤2.0mA
FG to output
500Vac/60S   leakage current≤1.5mA
Insulating strength
Input to output
≥20MΩ/500VDC@25℃
Leakage Current
≤0.02mA @AC110V(220V)/25℃