Voltron 1.2KVA Hybrid Inverter (VT11-1200)
Availability:
Out of stock
Voltron 1.4KVA Hybrid Inverter (VT11-1200)
Out of stock
General Description
Modified sinewave AC output, wide application range;Charge
current 15/20A adjustable, for model 800W/1200VA;Inbuilt with 30A PWM
solar charge controller.
    * Modified sinewave AC output, wide
application range;
    * Charge current 15/20A
adjustable
    * Inbuilt with 30A PWM solar
charge controller
    * Three-steps intelligent
charging control
    * Battery reverse protection
function
    * Battery cable 10AWG 60cm
(double line)
    * Compact size fit for home
use, small solar system
Specifications
MODEL:     Voltron
VT11-1400
Default Battery System Voltage:
12VDC
INVERTER OUTPUT
Rated Power: 1400VA/800W
Waveform :   Modifided Sine-wave
Nominal Output Voltage RMS:    230V
Output Voltage Regulation :   +10/-18%
Output Frequency :   50Hz/60Hz +/-1 Hz
Inverter Efficiency(Peak):    >80%
Line Mode Efficiency :   >95%
Typical Transfer Time:    Typical 15~20ms
40ms max
AC INPUT
Voltage:   230VAC
Selectable Voltage Range:
Narrow    170~280VAC
 Wide    90~280VAC
Frequency Range:    50HZ/60HZ (Auto sensing)
BATTERY
Nominal Input Voltage:    12VDC
Minimum Start Voltage:
10.5VDC
Low Battery Alarm:
10.5VDC+/-0.4V
Low Battery Cutoff:
10.0VDC+/-0.4V
High Voltage Cutoff :   15.0VDC+/-0.4V
AC CHARGER
Charger Voltage (Vbat<12.5V):
14.4VDC+/-0.2V
Charger Voltage (Vbat<12.5V):
13.7VDC+/-0.2V
Charging Current
15A/20A�2A
BYPASS & PROTECTION
Nominal Input Frequency:    50Hz or 60Hz
Overload Protection (SMPS Load):    FUSE
Output Short Circuit Protection:    FUSE
Bypass Breaker Rating:    10A
Max Bypass Current:    10Amp
SOLAR CHARGER
Maximum PV Charge Current:    30A
DC Voltage:    12V/24V atuo work
Maximum PV Array Power:    150W*3 solar
panels
MPPT Range @ Operating Voltage:    16~55VDC
Maximum PV Array Open Circuit Voltage:
55VDC
Maximum Efficiency:    >95%
Standby Power Consumption:    <2W
MECHANICAL SPECIFICATIONS
 Dimensions (W*H*D):    268*260*90mm